Kutatás: egyre több magyar utasítja el Ukrajna EU-csatlakozását

A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint jelentősen nőtt azok aránya, akik ellenzik Ukrajna európai uniós csatlakozását, miközben a támogatók tábora csökken.

Marta Kos lerántotta a leplet Magyar Péter színjátékáról is.
Marta Kos, az Európai Bizottság bővítésért felelős biztosa veszélyes tervet vázolt fel: 2025-ben minden uniós csatlakozási klasztert megnyitnának Ukrajna és Moldova számára, a kritikus 1. klaszterrel – amely az igazságszolgáltatás, a jogállamiság és a korrupcióellenes küzdelem alapjait fedi le –
már júniusban megkezdve a tárgyalásokat.
Kos optimizmusa azonban figyelmen kívül hagyja azokat a súlyos geopolitikai és gyakorlati aggályokat, amelyek miatt Magyarország jogosan vétózza Ukrajna tárgyalásainak megkezdését. Az ukrán tagság kérdése nemcsak az Európai Unió jövőjét, hanem a magyar nemzeti érdekeket is veszélyezteti.
Az EU csatlakozási folyamata 35 tárgyalási fejezetből áll, amelyeket klaszterekbe csoportosítanak. Az 1. klaszter megnyitása különösen érzékeny lépés, mivel ez a jogállamiság, az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció elleni harc alapjait fedi le – olyan területeket, ahol Ukrajna teljesítménye finoman szólva is kérdéses. Ha az EU most szemet huny ezek felett a hiányosságok felett, az nemcsak Ukrajna felkészületlenségét legitimálja, hanem az uniós normák és értékek hitelességét is aláássa.
Marta Kos terve tehát nem csupán elhamarkodott, hanem veszélyes precedenst is teremthet. Az EU-nak nem szabad olyan országot a soraiba emelnie, amely nem teljesíti a legalapvetőbb feltételeket, különösen akkor, amikor a geopolitikai feszültségek – például Oroszországgal való konfliktus – miatt Ukrajna integrációja további instabilitást hozna az Unió számára.
Magyarország eddig következetesen blokkolta Ukrajna uniós tárgyalásainak megkezdését. A magyar álláspontot az is erősíti, hogy a magyar társadalom jelentős része nem támogatja Ukrajna gyors uniós integrációját.
Ezt is ajánljuk a témában
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint jelentősen nőtt azok aránya, akik ellenzik Ukrajna európai uniós csatlakozását, miközben a támogatók tábora csökken.
Orbán Viktor miniszterelnök már korábban világossá tette, hogy Ukrajna uniós tagsága súlyos terheket róna Magyarországra. A magyar kormány szerint az ukrán tagság azt jelentené, hogy „Magyarország minden pénzét Ukrajnára kellene költenie”. Ez nem csupán gazdasági kérdés: a magyar emberek nem akarják, hogy az ország egy olyan konfliktus részesévé váljon, amelyben semmilyen közvetlen szerepet nem vállalt.
Marta Kos kijelentése ráadásul lerántja a leplet Magyar Péter és a Tisza Párt színjátékáról is. A Tisza Párt elnöke nemrég arról beszélt, hogy „álprobléma” Ukrajna EU-tagságának a kérdése, és tagadta, hogy erről folynának tárgyalások Brüsszelben. Kos kijelentései viszont egyértelműen mutatják, Ukrajna EU-csatlakozása nem egy távoli jövőbe vesző probléma, amivel nem kell foglalkozni, hanem egy nagyon is közeli kihívása, amely ha bekövetkezik az egész Európai Uniót és benne Magyarországot is romba döntené.
Nyitókép forrása: Nicolas Tucat / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az olcsó, gyakran rosszabb minőségű ukrán termékek dömpingje, az agrártámogatások csökkenése és a génmanipulált árucikkek megjelenése súlyos veszélyt jelent a magyar mezőgazdasági szektorra nézve.
***